duminică, 14 noiembrie 2010

FCM Tirgu Mures - Rapid Bucuresti 1-0

FCM Tîrgu-Mureş a răsturnat calculele hârtiei şi a învins în această după-amiază una dintre formaţiile favorite la titlu, Rapid Bucureşti. După 90 de minute de efort şi joc colectiv, FCM s-a impus la limită, prin golul reuşit de uruguayan-ul Christian Sosa în minutul 5.

În faţa unui stadion arhiplin, FCM a intrat pe teren, decisă să facă un joc mare. Iar debutul a fost unul perfect. În minutul 5, Vasilache este faultat pe stânga, lângă linia de tuşă. Lovitura liberă este executată de Topic, pe colţul careului de 6 metri, de unde Sosa reia pe lângă Bornescu: 1-0.

Rapid a forţat egalarea, dar Şteţca se opune excelent în două rânduri la reluările lui Sburlea. Răduţă trimite şi el cu capul peste, punând capăt unei prime reprize în care FCM a lovit şi apoi a anihilat acţiunile adversarilor printr-un pressing sufocant.

Repriza a doua a curs la fel, cu FCM la cutie, pândind orice greşeală a Rapid-ului, iar oaspeţii încercând fără folos să revină pe tabelă. Singurele ocazii notabile ale Rapid-ului au venit pe final: capul lui Cassio scos miraculos de Şteţca şi din 6 metri în bară, trimis de Sburlea.

Se încheie 1-0 în uralele suporterilor mureşeni, care şi-au încurajat formaţia pe tot parcursul jocului.

Au evoluat formaţiile:

FCM - 30. Şteţca - 6. Sosa, 4. Cordoş, 3. Bălău - 20. Cr. Pop, 83. Vasilache, 90. Issa Ba, 14. Stere (66' - 7. Stângă), 32. Topic - 21. Astafei (83' - 80. Donadoni), 11. Târnăveanu (39' - 17. Roman).

Rapid - 33. Bornescu - 2. Rui Duarte, 4. Marco Antonio, 23. M. Constantin (32' - 27. Glauber), 19. Bozovic (53' - 6. Ezequias) - 8. Grigore, 81. Costa, 30. Spadacio, 11. Frunză - 9. Răduţă (60' - Cassio), 21. Sburlea.

sursa: fcm-tirgumures.ro

Noi cei din LVM am fost aproximativ 30 de persoane la acest meci...si ne-am sustinut echipa pe toata durata partidei.