luni, 18 octombrie 2010

FCM Tirgu Mures - FC Timisoara 2-3

În partida din etapa a XI-a a Ligii 1 la fotbal, FC Municipal Tîrgu-Mureş a pierdut, scor 2-3, partida de acasă cu FC Timişoara. O înfrângere nemeritată, nu doar din prisma evoluţiei echipei, ci şi a scorului, formaţia noastră fiind în două rânduri în avantaj: 1-0 şi 2-1.

Din păcate, accidentările lui Florin Dan din prima parte şi a lui Issa Ba din actul secund au oferit oaspeţilor un avantaj semnificativ, iar Timişoara a întors rezultatul.

La prima ocazie a meciului, în minutul 2, Stere deschide scorul cu un demivoleu su bară: 1-0. În minutul 19, excelent angajat de Magera printre fundaşii centrali, Zicu nu îl iartă pe Caparco şi aduce egalarea: 1-1. FCM trece din nou în avantaj, în minutul 27. Corner de pe dreapta, Pantilimon greşeşte şi Cristi Munteanu înscrie din 3 metri: 2-1.

Partea a doua a debutat nefericit pentru noi, nou introdusul Chiacu, restabilind egalitatea în minutul 51, după un şut la colţul lung: 2-2.

FCM putea trece din nou în avantaj, dar şutul lui Ba loveşte bara din dreapta a porţii lui Pantilimon. În minutul 81, Zicu îşi trece în cont dubla, după ce îl driblează şi pe Caparco: 2-3.

Scor final, FCM Tîrgu-Mureş - FC Timişoara 2-3, după un joc în care punctul sau punctele au fost scăpate printre degete.

Iată şi formaţiile care au evoluat:

FCM Tîrgu-Mureş - 1. Caparco - 25. Vagner, 4. Cordoş, 28. Munteanu, 33. Fernandes, 32. Topic - 14. Stere (cpt), 5. Onicaş, 90. Issa Ba (83. Vasilache 73'), 19. Fl. Dan (21. Astafei 33' ) - 29. Didi (17. Roman 70').

FC Timişoara - 29. Pantilimon - 13. Scutaru, 25. Burcă (15. Chiacu 46'), 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 5. Alexa (cpt.), 7. Curtean (55. Bourceanu 72'), 20. Helder, 17. Magera (21. Goga 59') - Axente, Zicu.

Cartonaşe galbene: Onicaş, Astafei, Issa Ba - Zicu, Burcă, Alexa, Goga.

sursa:fcm-tirgumures.ro

La acest meci am fost prezenti 30 de persoane din LVM. In aceasta partida am aprins primele fumigene, dar jandarmii ne-au stricat petrecerea...