luni, 25 octombrie 2010

Astra Ploiesti - FCM Tirgu Mures 0-0

FCM Tîrgu Mureş a remizat, scor 0-0, în partida disputată sâmbătă seara la Ploieşti, în compania celor de la Astra. După desfăşurarea jocului şi a ocaziilor, tîrgumureşenii se pot declara nemulţumiţi de acest punct. FCM a dominat întreaga partidă, printr-un joc combinativ şi cu jucători distribuiţi într-un bloc comun. Ocaziile lui Didi şi Vasilache, golul greşit anulat de central l-au făcut pe antrenorul principal Ioan Ovidiu Sabău să declare la sfârşitul jocului că: "noi astăzi am pierdut 2 puncte, nu am câştigat 1".

În faţa a doar 300 de spectatori, FCM a început mult mai bine jocul. Topic a tras pe lângă poartă în minutul 3. A urmat o perioadă în care echipa noastră a presat, incursiunile lui Vagner pe partea dreaptă făcând ravagii în apărarea Astrei. Din păcate, centrările sale au rămas fără rezultat.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Didi care, după o pivotare, a trimis un şut excelent, scos în ultima clipă de portartul gazdă şi cu ajutorul transversalei.

Acelaşi Didi ratează în minutul 50 o ocazie rarisimă. Scăpat singur spre poarta lui Grigore, trage în acesta, iar şutul lui Vasilache este scos de un fundaş ploieştean.

În minutul 61, FCM înscrie prin Munteanu, dar golul este anulat eronat de centralul Avram, pentru un presupus fault comis de Bruno Fernandes. Reluările TV au demonstrat că fundaşul celor de la Astra alunecă, nejenat de nimeni.

În ultimele 15 minute, Astra a dominat, dar centrările în careul lui Caparco au rămas fără rezultat.

De menţionat că, în minutul 82, preşedintele Astrei, Petre Buduru, a intrat pur şi simplu în teren, acuzând arbitrajul lui Avram, în urma unei faze în care Caparco a intervenit corect în careu.

Scor final, Astra - FCM 0-0.

Au evoluat echipele:

Astra Ploieşti: 77. Grigore - 4. Mihalache, 6. Goian, 3.Oprsal, 16. Florea - 8. Seto, 14. Pătraşcu - 9 Lukacs (7. Paulinho '32), 21. Fatai, 10. Cl. Tudor (18. Strătilă '57) - 23. Miranda (11. Tigoianu 87). Antrenor: Tibor Selymes.

FCM Târgu Mureş: 1. Caparco - 4. Cordoş, 28. Cr. Munteanu, 33. Bruno Fernandes - 25. Vagner, 14. Stere (5. Onicaş 83), 90. Issa Ba (7. Stângă '90+2), 32. Topici - 83. Vasilache (23. Matei '90+3), 29. Didi, 21. Astafei. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Cartonaşe galbene: Mihalache, Florea, Goian, respectiv Issa Ba şi Didi.

Miercuri, 27 octombrie, de la ora 18.30, FCM Tîrgu-Mureş va juca în optimile de finală ale Cupei României Timişoreana, în deplasare cu CFR Cluj-Napoca.

Următorul joc pe teren propriu este programat duminică, 31 octombrie, de la ora 15, cu Sportul Studenţesc, în cadrul etapei cu numărul XIII.

sursa: fcm-tirgumures.ro